Profilakse un higiēna – kariesa attīstības novēršana

Profilakse un higiēna

Ikviens saprot un zina, ka labāk ir novērst kariesa attīstību, nekā to ārstēt.

Tāpēc, mēs piedāvājam vecākiem profilaktisko procedūru kompleksu, kas tiek sastādīts katram bērniņam individuāli.

Bez papildus rekomendācijām, kas ir saistītas ar mutes dobumu kopšanu mājas apstākļos, ir arī profesionāla higiēnas procedūra, fissūru (bedrīšu, rieviņu) hermetizācija (slēgšana), remoterāpija (par remoterāpiju sauc īpašu procesu, kuras laikā tiek bagātināta zobu emalja ar vērtīgām uzturvielām (kalciju un fluorīdu joniem, kuras rezultātā emalja kļūst spēcīgāka un izturīgāka, samazina kariesa attīstību), emaljas stiprināšana un atjaunošana ar „Fluorinex” sistēmas palīdzību un, protams, obligātās profesionālās pārbaudes grafika ievērošana.

Kādā vecumā apmeklēt zobu higiēnistu?

Pirmo vizīte pie zobu higiēnista vajadzētu ieplānot bērna pirmajā dzīves gadā. Pirmā vizīte pie higiēnista būs kā iepazīšanās vizīte, bērns var aplūkot kā izskatās higiēnista kabinets, kāds  tur ir aprīkojums un instrumenti. Vēl pirmajai vizītei ir arī konsultatīvs raksturs, kurā vecākiem tiek sniegti ieteikumi kā pareizi rupēties par bērna mutes dobumu, un tiek sniegtas atbildes uz visiem vecāku interesējošiem jautājumiem. Higiēnists parādīs kā pareizi jātīra zobiņi, kādu zobu pastu un zobu birsti labāk izvēlēties, kā jālieto zobu diegs. Pati procedūra nav ilgāka par 20-30 minutēm, ilgāk bērns nemaz nevar noturēt vaļā mutīti. Ja bērns labprāt sadarbojas, tur vaļā lielu mutīti, tad notīram zobiņus no aplikuma, izdiegojam ar diegu un aplicējam zobiņus ar aizsarglēlu, pēc kura nedrīkst ēst un dzert 30 minūtes. Protams, šo procedūru iespējams veikt mazliet lielākiem bērniņiem ap 2 gadiem.

Pirmā vizīte ir ļoti svarīga bērna pozitīvās attieksmes veidošanā pret zobārstniecības kabinetu, kas turpmāk būs veiksmīgs sākums zobu ārstēšanai. Piemajā reizē noteikti  nevajadzētu sākt ar ārstēšanu!

Kas ir „Vector” aparāts?

Ja zobi kļuva pārāk jūtīgi un asiņo smaganas – tā vēl nav paradantoze, bet jau tās sākuma pazīmes. Viens no iemesliem – zemsmaganu zobakmens izveidošanās, kurš veido labvēlīgu vidi baktēriju floras izveidei, kura izsauc iekaisumu.Aplikums un akmens veidojas ne tikai uz atklātas zoba virsmas, bet arī uz zoba kakliņa – uz tās virsmas, kas atrodas zem smaganas. Kā rezultātā rodas t.s. '' smaganu kabatas''. Jo vairāk aplikuma, jo lielāka iekaisuma rašanās iespēja. Pat rūpīgi tīrot zobus ar zobu birsti visur piekļūt nav iespējams.

Reizi pusgadā katram cilvēkam nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu uz profilaktisko apskati un veikt mutes dobuma higiēnu. Līdz nesenam laikam tīrīšana tika veikta mehāniskā ceļā, ar speciālu instrumentu palīdzību. Šodien ir sistēma Vector. Šī ir pēdējās paaudzes ultraskaņas ierīce, kurai ir daudz priekšrocību:

  • Tā konstrukcija ir tāda, ka instruments vienmēr ir virzīts paralēli zoba virsmai, tā nelīgojas, nesit, strādā kontrolējami un pilnīgi netraumātiski.
  • Vector iedarbojas uz iemeslu – noņem zobakmeni, ātri un efektīvi iznīcina baktērijas, kas izraisa saslimšanu. Ultraskaņas iedarbība ar speciālu suspensiju iznīcina patogēno mikrofloru, efektīvi izskalo pat dziļās periodontālās kabatas.
  • Atšķirībā no citām sistēmām, Vector pārākums izpaužas tā darbības laikā, kad tīrot zobu tas arī pulē tā virsmu vienlaicīgi. Vector Fluid Polish sīkākās daļiņas jau zoba tīrīšanas laikā  pulē notīrītās virsmas. 99 % pacientiem procedūra norit bezsāpīgi, to apstiprina klīniskā izpēte, kā arī mūsu pieredze darbā ar Vector. Tanī pašā laikā procedūra ir ļoti efektīva, pacienti redz rezultātu, smagana sāk atjaunoties un ciešāk apskaut zoba kakliņu.

Kas ir „Fluorinex”?

Fluorinex sistēma ir īpašī izstrādāta sistēma, lai aizsargātu zobus no kariozā bojājuma. Tā ir moderna un efektīva metode ilgtermiņa zobu fluorizēšanai. Fluorinex ir standarta izgatavotas kapes ar fluorīdus saturošu gelu. Kapes iedalās izmēros (small, medium un large) atkarībā no cilvēka žokļa lieluma.

Fluorinex priekšrocības:

  • ātra, efektīva un droša metode - Fluorinex nodrošina fluorīdu uzņemšanu dziļi zoba emaljā;
  • ilgtermiņa efekts - procedūra tiek veikta reizi gadā un tā ir pilnīgi nesāpīga
  • ieteicams izmantot bērniem - pastāvīgajā sakodienā, un pieaugušajiem.
Kā Fluorinex darbojas?

Šī procedūra veicina zobu audu reģenerāciju, pasargā no zobu bojāšanās un samazina jutību. Procedūrai ir divi posmi. Pirmajā posmā īpašs līdzeklis rada pozitīvu zobu virsmas polaritāti. Tas aizņem apmēram minūti. Otrajā posmā speciāla kape ir piepildīta ar fluora gēlu. Ar elektroķīmiskās reakcijas palīdzību fluora joni piesaistās zobu virsmai, izveidojot hidroksīdu jonus ārējā slānī, fluorapatīts veicina zobu cieto audu remineralizāciju.

Procedūra ir pilnīgi nekaitīga, jo fluora darbojas tikai uz zobu virsmas un neiekļūst organismā.

Procedūra ilgst apmēram 15-20 minūtes, abiem žokļiem.

Kas ir fissūru hermetizācija?

Fissūru hermetizācija jeb fissūru slēgšana ir zoba kožamās virsmaz pārklāšana ar silantu, lai pasargātu zobu no karioza procesa.

Silants – īpašs plombejamais materiāls, kas satur fluorīdus!

Zobu pārklāšana ar silantu ir pilnīgi nesapīga un norit bez anastēzijas un plombēšanas.

Kapēc nepieciešama fissūru hermetizācija?

Silantus izmanto, lai novērstu kariesa sākumu un lai apturētu kariesa progresiju, veidojot fizisku barjeru, kas neļauj mikroorganismiem un barības atliekām uzkrāties fissūrās un bedrītēs.

Ar silantu pārklāj  pastāvīgos dzerokļus bērniem jau no sešu gadu vecuma, tiklīdz ir izšķīlušies pirmie molāri, un pusaudžiem. Tā ir efektīva kariesa profilakses metode.

Kas ir fluora tabletes un kad tās lietot?

Fluor tabletes pieder pie sistēmas fluorīdiem. F- tabletes ieteicams lietot bērniem ar augstu kariesa risku no 2 līdz 16 gadu vecumam, kariesa profilaksei, lai mazinātu kariesa izplatību. Lietot 1 tableti vienu reizi dienā, vēlams pirms naktsmiera pēc zobu tīrīšanas, ļaujot tabletei izšķīst mutē.

Kādu zobu pastu bērnam izvēlēties!?

Īsi pēc pirmā zobiņa izšķilšanās vajadzētu sākt  to tīrīt  regulāri 2 reizes dienā ar fluorīdus saturošu zobu pastu. Bērni šādā vecumā ir  vēl pārāk mazi, lai patstāvīgi izskalotu muti un izspļautu, tāpēc ir ieteicams izvēlēties zobu pastu ar zemāku fluorīdu koncentrāciju. Tāpat šīm pastām ir minimāls abrazivitātes rādītājs (RDA), tās ir maigākas garšas un nesatur mentolu.

Ir veikti dažādi laboratoriski pētījumi un ir pierādīts, ka fluorīdi samazina kariesa izplatību.

Bērna vecums Fluorīdu koncentrācija zobu pastā
no 0 – 2 gadi 1000 ppm , uz zobu birstītes „plānā slānītī” pastas daudzums
no 2 – 5 gadi 1000 ppm, uz zobu birstītes „zirņa lieluma” pastas daudzums
5 un vairāk gadi 1000 - 1500 ppm, uz zobu birstītes „pusgalviņas lieluma” pastas daudzums
Kādu zobu birstīti  izvēlēties?

Bērniem vajadzētu izvēlēties tikai bērniem paredzētas zobu birstes, ar mazu galviņu, sintētiskiem un mīkstiem sariņiem. Izvēlaties  bērna vecumam atbilstošu zobu birsti.